Zbudujmy nowy szpital w Olsztynie

Wizualizacja nowego szpitala w Olsztynie
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski składa władzom Olsztyna propozycję budowy, dzięki możliwości pozyskania dotacji, nowego szpitala dla jego mieszkańców. Powody są oczywiste - z roku na rok kolejki rosną. Budynek Szpitala Miejskiego ma 150 lat. Techniczna możliwość nowoczesnego leczenia jest u kresu. Odsyłanie chorych do innych szpitali nie rozwiąże problemu. Potrzebny jest nowy, większy szpital na światowym poziomie.
 
Dzisiaj Olsztyn to prawie 200 tyś. ludzi, lecz infrastruktura szpitala pozostała praktycznie bez zmian. W Europie granica funkcjonowania budynku jako szpitala odpowiadającego wymogom leczenia wynosi ok. 50 lat. Szpital jest więc za mały i przestarzały mimo modernizacji, napraw i odświeżania. 
 
Budowa szpitala XXI wieku z lepszymi warunkami leczenia i nowymi urządzeniami to koszt 350-500 mln. zł. Wiemy, że miasto pieniędzy nie ma i nie otrzyma ich z budżetu państwa. Uniwersytet natomiast może sfinansować budowę i wyposażenie szpitala. Tylko uczelnie kształcące lekarzy i prowadzące państwowy szpital uniwersytecki mają prawo do takiej dotacji rządowej. Oto droga do powstania nowego szpitala w Olsztynie! 
 
Warunkiem sukcesu jest pogłębienie istniejącej już dziś współpracy szpitali uniwersyteckiego z miejskim w kierunku połączenia. Innej drogi nie ma i nie będzie. Decyzja należy do Rady Miasta. Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjął już uchwałę o gotowości do połączenia.
 
Proponujemy przekształcić miejski szpital samorządowy w szpital państwowy, zarządzany przez Collegium Medicum naszej Uczelni. Nowy szpital w Olsztynie powstanie bez kosztów miasta. Zbudowaliśmy ostatnio wiele nowych budynków w szpitalu uniwersyteckim oraz „Budzik dla dorosłych". Inwestycja przy ulicy Mariańskiej jest tak samo realna.
 
Prosimy Państwa o wsparcie naszej idei, bo nie wszyscy chcą zmian na lepsze. Informujcie radnych osobiście lub przez Internet o swoim poparciu dla budowy nowego szpitala w Olsztynie!
 
Zapraszamy do Społecznego Komitetu Poparcia „Nowy szpital" - więcej informacji oraz filmy, wywiady i wizualizacje szpitala na stronie: 
 
Jaki szpital chcemy zbudować w Olsztynie - tłumaczy prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej UWM, kierownik kliniki neurochirurgii USK w Olsztynie
 
Jest to interes zadbania o dobre zdrowie i przyszłość naszych Mieszkańców i szansa rozwoju leczenia - mówi o projekcie budowy nowego szpitala w Olsztynie prof. dr hab. Ryszard Górecki, rektor UWM